Test NemLek webu

Test NemLek webu

Úvod Blog nemlek - archiv Je nem lek jiný živočišný druh?
Je nem lek jiný živočišný druh? PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel michal hojný   
Čtvrtek, 21 Květen 2009 07:01

Je nemocniční lékárník  jiný živočišný druh?


Vymyslet „otvírák“ blogu na stránky nem lek (za jejichž modernizovanou podobu kolegům z FNUSA patří velký dík) je docela dřina. Nakonec, jak už to tak bývá, pomohla náhoda a jeden telefonát prezidenta Standy Havlíčka.


Tohle určitě znáte:
A - Lékárna základního typu
B - Lékárna s odbornými pracovišti
C - Výdejna prostředků zdravotnické techniky
D - Odloučené oddělení pro výdej léčiv a prostředků zdravotnické techniky


Ano, jedná se o typy lékáren v platné vyhlášce 49/1993 Sb. o technických a věcných požadavcích na vybavení zdravotnických zařízení. Marně zde budete hledat legislativní zakotvení „nemocniční lékárny“.  Na Ministerstvu zdravotnictví se momentálně připravuje novelizace této vyhlášky. Původně byla zamýšlena jako příloha prováděcí vyhlášky k reformnímu Zákonu o zdravotních službách. Reformě zdravotnictví ale, zdá se, pšenka nekvete, a tak uvažovaná příloha řešící požadavky na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení ambulantních zdravotních služeb a na minimální personální zabezpečení ambulantních zdravotních služeb (to byl její celý uvažovaný název) byla také odložena k ledu. Naštěstí jen dočasně. Nyní se začíná revitalizovat a s ní přichází také šance, jak do ní (a do doprovodné vyhlášky „personální“) zakotvit pevně postavení nemocniční lékárny. Iniciativa je na nás! Nápadů je hodně, ale chybí tmelící prvek.


Podle čeho například nastavit prostorové požadavky na takovou lékárnu?
Podle počtu lůžek?
Není třeba zohlednit třeba také počet lůžek na JIP?
A co požadavky na sterilky a centralizovanou přípravu?
Má mít nem lek povinnost zajistit služby lékového informačního centra?
A to jsme teprve u prostorů…..


S personálními požadavky to bude obdobné. I když specializovaná způsobilost z nemocničního lékárenství pro vedoucího lékárníka a příslušná také pro všechny vedoucí oddělení zní velmi logicky. Jak ale nastavit (a nastavovat vůbec?) požadavky na počet farmaceutů na lékárnu? Zapomenout bychom neměli ani na odborné požadavky u farmaceutických asistentů. Rýsuje se hezký propletenec… Kéž by na jeho konci byla ve vyhlášce ustavená nemocniční lékárna se všemi požadavky na věcné, technické i personální vybavení. Svojí šíří záběru by si to zasloužila a nám všem by to moc pomohlo.

Pokud máte nápady, sem s nimi (a nebo do Diskusního fóra).
Na další setkání na stránkách www.nemlek.cz se těší Michal Hojný

PS: V ČR rozumí každý všemu. Hospodští pijani postaví nejlepší fotbalovou jedenáctku a někteří soukromí provozovatelé ví zase nejlépe, jak funguje, a co potřebuje, nemocniční lékárna. Výsledkem jejich soustředěného tlaku na MZd je snížení požadavku na minimální prostorové výměry skladů u lékáren zásobujících zdravotnická zařízení… Zásobování zdravotnických zařízení ale neudělá z lékárny veřejné lékárnu nemocniční! Nechť je tedy tato činnost brána spíše za distribuci, bez dodatečných požadavků na prostory a druh získané specializace. Situaci by to určitě výrazně zjednodušilo.

Komentáře

B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Aktualizováno Úterý, 26 Květen 2009 20:01
 

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack