Test NemLek webu

Test NemLek webu

Úvod Blog nemlek - archiv Placebo pro důvěřivé
Placebo pro důvěřivé PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Petr Horák   
Neděle, 28 Srpen 2011 22:23

Upozornění: autor není příznivcem nekritického užívání potravních doplňků ani alternativních metod v terapii čehokoli, čtěte tedy jen na vlastní nebezpečí.

Nelze tomu uniknout. Jedu do práce a kouká na mě sexuální ďábel z billboardu. Kouknu na internet a dozvím se, že Viagra je na recept, kdežto něco jiného ne. Na televizi se moc nedívám, ale když už ano, je to stejné.

Je celkem evidentní, že potravní doplňky zacílené na sexuální dysfunkce slaví úspěch. Tedy komerční. Má to jistě několik příčin:

 

  • Stud lidí majících problémy se sexuálním životem, který jim brání, aby své problémy rozebrali s odborníkem.
  • Velká obliba potravních doplňků v našich zemích, která rozhodně nemůže mít moc racionálních příčin na straně pacientů.
  • Obal prodává - porovnejme obaly potravních doplňků a léků.
  • No a taky důvody, které jsou více či méně na hraně. Například slibování účinku.
Na stranu druhou si myslím, že srovnávání potravního doplňku s léčivy je za hranou minimálně etickou, právní odborně posoudit nedovedu.
Vidíme zde ale moc reklamy: myslím, že kdyby měli pacienti tolik důvěry v sebe, jako mají v potravní doplňky, nejméně polovina z nich by nic užívat nemusela.

 

Podle naší legislativy1 totiž doplňky stravy jsou:

Potraviny, jejichž účelem je doplňovat běžnou stravu a které jsou koncentrovaným zdrojem vitamínů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určené k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích, tedy potraviny, které byly vyrobeny za účelem doplnění běžné stravy spotřebitele na úroveň příznivě ovlivňující jeho zdravotní stav.

Z jednoho úhlu pohledu se asi dá říci, že třeba navození erekce je fyziologický účinek, ale to by pak mohl být doplňkem stravy i pubescentův sen (a dále ve výčtu raději nebudu pokračovat).

Malé příklady na obrázcích:

Amante1

Amante2

Abych výrobcům nekřivdil - potravní doplňky tohoto typu obsahují složky, u nichž se příznivý vliv na erekce dá vystopovat. Je jen trochu problém, že se tak obvykle děje pravidelným užíváním vysokých dávek dané složky2, ne jednorázovým užitím “včas potřeby”.

Ještě jeden kontext mě napadá. SÚKL rozjel (oprávněnou) osvětovou kampaň varující před padělky léků. K té se nelze než připojit. Podobně bychom ale měli postupovat i v případě potravních doplňků – vysvětlovat pacientům, že potravní doplněk prostě není vyvinut a vyroben tak, aby jim mohl pomoci tak jako lék. Možná na tom lékárny v první moment nevydělají, ale lékárníci jako stav určitě.

  1. Zákon č. 224/2008 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích

  2. http://www.altmedrev.com/publications/9/1/4.pdf

Komentáře

B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Aktualizováno Pondělí, 29 Srpen 2011 09:51
 

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack