Úvod Category Blog Webové stránky o lékárnách určené pacientům
Webové stránky o lékárnách určené pacientům PDF Tisk Email
Neděle, 17 Říjen 2010 00:24

V návaznosti na náš web www.nemlek.cz  připravujeme stránky o nemocničních lékárnách určené pacientům.  Jejich cílem v době, kdy z různých míst zaznívají pochyby o smysluplnosti lékárnické profese jako takové, je popularizace odborné práce farmaceutů. Chceme srozumitelnou formou seznámit veřejnost a zejména naše pacienty s náplní práce lékáren, která zůstává skryta v zázemí. Pokusíme se přispět touto formou ke zlepšení prestiže našeho povolání v očích veřejnosti a zároveň poskytneme pacientům srozumitelné informace o možnostech, které jim farmaceutická péče v nejširším slova smyslu nabízí.  Web se bude věnovat třem základním oblastem:

1.      Co je to lékárna, jak vypadá a kdo v ní pracuje

2.      Co je náplní práce lékárníků (včetně nemocničních)

3.      Co jsou to konzultace, jak a kde probíhají a co od nich pacient může očekávat.

Dále na webu pacienti najdou nejrůznější užitečné edukační informace, odkazy, RSS kanály důvěryhodných zdravotnických portálů (léky SÚKL, LINKOS atd.) Budeme spolupracovat s nejznámějším webem Martina Dočkala věnujícím se lékárnám -  www.apatykar.cz. Naším cílem není jeho dnes už desetiletou práci pro popularizaci lékárníka zdvojovat či kopírovat, či dokonce mu konkurovat, ale doplnit v oblastech speciálních pro nemocniční lékárny a také trochu jinou formou – za pomoci např. fotogalerií, videa, nebo edukačních materiálů)

Představujeme si, že odkazy na takový univerzální web by se mohly umístit do (ve většině případů zatím velmi chudých) internetových prezentací nemocničních lékáren v rámci oficiálních portálů nemocnic. Zvídavý pacient před hospitalizací by se zde dočetl o vzniku přípravků parenterální výživy, magistraliter přípravků, infuzí cytostatik atd..

Náš projekt ovšem zabere dost času a proto se obracíme na Vás, nemocniční lékárníky  - zapojte se!  Ideální by bylo z řad zájemců-nadšenců vytvořit tým autorů, kteří by se podíleli na tvorbě textů webu a nějaké pravidelné aktualizaci. Jednotlivé články bychom zpracovali do jednotné formy a postupně zveřejňovali. Máme přislíbenou i spolupráci farmaceutické fakulty v Brně, Ústavu aplikované farmacie, možná se podaří využít i studentů v rámci diplomových prací.

V  příloze ZDE je shrnuta orientační struktura budoucího webu tak, jak jsme se ji pokusili načrtnout. Vývojová verze je dostupná na adrese test.outweb.cz/onkoweb (napište do pole adresa v prohlížeči bez www.)

Přikládáme ZDE také seznam jednotlivých článků. Pokud byste rádi některou kapitolku (nebo její část) sepsali, stačí si vybrat a napsat na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Máme za to, že konzultační činnost v lékárnách má svůj smysl a je vhodné ji rozvíjet –    popularizovat konzultace v lékárnách chceme pomocí tvorby databáze (mapy) lékáren, které jakoukoli formou konzultace nabízejí (nemusí jít jen o lékárny se zvláštní místností pro konzultace). Pro tento účel jsme vytvořili jednotnou strukturu v následující příloze ZDE.

Pokud ji vyplníte a pošlete, Vaše informace se zobrazí v seznamu lékáren poskytujících nadstandardní konzultační činnost (součástí portálu bude i mapa těchto lékáren s možností vyhledávání podle regionů)

Těšíme se na spolupráci

Marek Lžičař