Test NemLek webu

Test NemLek webu

Úvod Category Blog Příprava léčiv: Digoxin kapsle versus kapky
Příprava léčiv: Digoxin kapsle versus kapky PDF Tisk Email
Napsal uživatel Sylva Klovrzová   
Úterý, 18 Leden 2011 23:25
Vážené kolegyně a vážení kolegové,
rádi bychom se s vámi podělili o několik postřehů k otázce zajištění pediatrických lékových forem digoxinu.
Zhruba před rokem ukončila firma TEVA výrobu Digoxin gtt. Aby nedošlo k výpadku tohoto vitálního léku pro děti, zahájila lékárna FN Motol po dohodě se zástupci Dětského kardiocentra přípravu kapslí z dostupných a levných Digoxin 0,125 mg  tbl. Další alternativou byl mimořádný dovoz kapek Digoxin Nativelle pediatric gtt. nebo Lenoxinu gtt. v desetinásobně slabší koncentraci.
Na oddělení IPLP a Kontroly léčiv jsme se samozřejmě ihned začali zabývat možností přípravy digoxinových kapek ze suroviny. Samotná příprava není složitá – rozpuštění v ethanolu, glycerolu a úprava pH. Pomocné látky jsou na trhu v lékopisné kvalitě, účinnou látku by nám zajistila firma Dr. Kulich za cenu cca 2700 Kč/g. S ohledem na minimální množství navážky účinné látky: 0,005 g digoxinu na 10 g roztoku a úpravu pH lze zapomenout na přípravu v režimu jednotlivého IPLP dle předpisu. V úvahu připadá hromadná příprava nejspíše v šaržích s kompletní analytickou kontrolou meziproduktu i výstupní kontrolou. V tomto případě se dle dokumentace a platného lékopisu jedná o kontrolu pomocí HPLC, pro lékárnu nedostupnou. Další překážkou při přípravě digoxinových kapek se ukázal výběr kapátka. Provedli jsme zkoušku dostupných a a potvrdili jsme, že velikosti kapek jsou odlišné. Lišily se hmotnosti kapek u kapacích vložek od obou dodavatelů na našem trhu a ani jedna se neshodovala s originální kapací vložkou. Přesnost dávkování je ovšem klíčová a je nejpodstatnějším požadavkem ze strany dětských kardiologů. Podotýkáme, že bez ohledu na kapátko je přesnost dávkování kapek dosti limitovaná.
Po zavedení kapslí jsme průběžně monitorovali ohlas z rodičů malých pacientů a samozřejmě lékařů. Rodiče léčených dětí, zvyklí vysypávat obsah furosemidových kapslí a KCl, s tím žádný problém neměli. Naopak si pochvalovali neutrální chuť obsahu kapsle, na rozdíl od hořkých kapek. Předepisující lékaři ocenili přesnost dávkování v kapslích při 0,01 mg/kg/den. Na rozdíl od původních kapek 0,014 mg v 1 kapce, se jedná o jednoznačně jednodušší výpočet dávky. Z posledního jednání s primářem kardiologického oddělení Kardiocentra FN Motol prof. Chaloupeckým vyplynula jednoznačná spokojenost s náhradou původních kapek kapslemi.
Vážení kolegové, berte výše uvedené řádky jako názor lékárníků z FN Motol a zhodnocení zkušeností motolských lékařů. Pokud chceme jít cestou racionálně podložené, maximálně kvalitní a bezpečné přípravy IPLP v lékárnách, vychází nám jednoznačně jako méně riziková a  přínosnější příprava kapslí z tablet než kapek z čisté suroviny.
Jednotlivé rozpisy na přípravu kapslí naleznete v sekci technologie.

Mgr. Sylva Klovrzová
PharmDr. Petr Horák

Komentáře

avatar snajdrov
0
 
 
Naprosto souhlasím s tím, že připravovat kapky s obsahem digoxinu jako IPLP je právě kvůli nepřesnosti dávky rizikové. Já bych asi volila cestu mimořádného dovozu, stejně jako dovážíme Digoxin inj. O přípravě kapslí ze suroviny jste neuvažovali?
B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
avatar klovrzova
0
 
 
Kapsle připravujeme z dostupných tablet 0,125mg, kdy prakticky využíváme již naředěného digoxinu. Jinak by se muselo řešit analytické stanovení obsahu v lékárně připravované triturace digoxinu (teoreticky 1%) a navážky této triturace by byly stejně dost nízké (desítky miligramu). Samozřejmě je obecně příprava z suroviny "čistší", ale pro dávky v mikrogramech pro děti mi připadá bezpečnější použít tablety, zvlášť při současné ceně tablet.
B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
avatar ZaS
0
 
 
Edetan sodný mi přislíbili, chci jej hlavně pro zubaře. Suroviny, které jsem kdy žádal, společnost Dr. Kulich zajistila (nystatin, xylometazolin, triamcinolon atd.). Taktéž jsem přislíbil následnou informovanost lékárenského i lékařského terénu, která probíhá a na které dále pracuji. Bengálská červeň a methylenová modř jsou poněkud jiná záležitost, dost specifická. Otázkou je, kolika kolegům chybí. Jestliže vás bude víc a jste schopni spočítat předpokládanou spotřebu, určitě se dá s Kulichem jednat. Záleží i, jaké je minimální množství suroviny nutné k nákupu atd.
K výše uvedeným surovinám: ohledně např. digoxinu dostal právě Kulich četné dotazy od nemocničních lékárníků. Osobně pro mě tato surovina, stejně jako propranolol, není důležitá, nemám s nimi žádné "vyšší" cíle. Právě proto jsem je dal na tento web, jelikož jsou záležitostí spíše nemocniční. Když si NL dokážou poradit s tabletami, tím lépe. Mimochodem, hromadná příprava v šaržích je až nad 20 balení a při přípravě oněch 20 balení kapek á 10,0 g je celková navážka substance 0,1 g. A finančně? To si každý jistě spočítá, ale nakonec to není žádná závratná suma...
O suroviny, které shledávám, že jsou žádané a chybějí, budu usilovat jako doposud.
B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
avatar ZaS
0
 
 
K problematice kapátek: bohužel skutečnost je taková, že hmotnost kapek se od kapátka liší. Proto nemá cenu uvádět v žádném přehledu hmotnost kapek tekutých léčiv... Nevím, jak ostatní, ale při přípravě p.o. kapek postupujeme tak, že dle předepsaného dávkování se zkontroluje skutečný počet kapek v 1 gramu kapaný konkrétním kapacím uzávěrem (nebo pipetky) a když dávka nesedí, počet kapek se na signatuře upraví. Pacient musí dostat určitou dávku léčiva a je už celkem jedno, v kolika kapkách ji obdrží, hlavně musíme vědět přesný počet kapek, v nichž je obsažena žádaná dávka...
B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Aktualizováno Úterý, 18 Leden 2011 23:46
 

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack