Test NemLek webu

Test NemLek webu

Úvod Category Blog Reakce MZ ČR na dotaz o dostupnosti dobutaminu na trhu v ČR
Reakce MZ ČR na dotaz o dostupnosti dobutaminu na trhu v ČR PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Šimíček   
Středa, 21 Prosinec 2011 11:05

Většina z nás se stále častěji potýká s nedostupností některých nenahraditelných injekčních přípravků. V následujících odstavcích přinášíme oficiální reakci Ministerstva zdravotnictví na dotaz dr. Rotterové o dostupnosti dobutaminu inj. I když mezitím se situace na trhu už změnila, přesto reakce určitě stojí za zveřejnění  (oba dopisy čtěte uvnitř článku).

Vážený pane řediteli.
Momentálně není k dispozici přípravek DOBUTAMIN ADMEDA 250mg inf.sol.1x50ml, ani dobutamin jiného výrobce . Dle sdělení distribučních firem nebude ani v nejbližší době. Zásoby v nemocničních lékárnách jsou v této chvíli minimální, včetně lékárny VFN. Přivítala bych Vaší pomoc, a to nejen jako vedoucí lékárník NL VFN, ale i jako předsedkyně Sekce nemocničních lékárníků ČFS, protože výpadky v zásobování léčivy nás stále více sužují. Děkuji za pochopení, s pozdravem Helena Rotterová

PharmDr. Helena Rotterová,MBA
Nemocniční lékárna, ved.lékárník
Všeobecná fakultní nemocnice
U Nemocnice 2
128 08 Praha 2
tel: 224963293

 

Vážená paní doktorko,

k Vámi uvedené věci jsme zjistili následující:

Na webu SÚKL výpadek DOBUTAMIN ADMEDA není hlášen. Hlášeno je přerušení a následně i ukončení dodávek DOBUTAMIN LACHEMA cca od května 2011 – z důvodu zrušení registrace.  Na rozdíl od minulosti, kdy bylo s léčivou látkou dobutamin registrováno v ČR více přípravků, jsou v současné době registrovány přípravky jen 2, a to

DOBUJECT

kód 86762, označen "B", držitel Bayer Schering, Finsko (SÚKL ho označuje s výskytem na trhu a stanovenou úhradou)

kód 184709, označen "R", držitel Primex Pharm., Finsko (-"- bez výskytu na trhu), tento přípravek může být použit i v ambulantní péči, v indikaci zátěžový dobutaminový test je registrovaný pouze on, proto má úhradu

DOBUTAMIN ADMEDA

držitel Ahmeda Arzneimittel, Německo (nemá v ČR zastoupení), přípravek nemá stanovenu úhradu, jeho indikace jsou trošku jiné - je určen výhradně pro nemocniční použití (blíže viz rozhodnutí SUKLS178899/2010 ze dne 29. 9. 2011).

 Zde přikládám vyjádření pražského zastoupení přípravku DOBUJECT (Bayer s.r.o., Praha 5, Ing. Burešová, tel: 266 101 390, M: 603 888 805) ze dne 12.12.11:

 "Tento přípravek změnil vlastníka registrace. Již to není společnost Bayer, ale společnost Primex. Je dohodnuto, že společnost Primex a přípravek Dobuject  v ČR bude i nadále v distribuci zastupovat společnost Bayer CZ. Dochází však k změně obalů, textů a přeregistrace vlastníka. Tyto všechny organizační procedury zapříčinily, že se staré provedení přípravku (s vlastnictvím fy Bayer) již doprodalo a nové provedení (s vlastnictvím Primex) není zatím k dispozici.

Podle našich informací společnost Primex usilovně pracuje na dodání přípravku do České republiky a měli jsme přislíbeno datum v polovině prosince. Bohužel zatím nemám žádné aktuálnější zprávy o nové dodávce s novým provedením.

Celou záležitost sledujeme a budeme Vás informovat, jak obdržíme od společnosti Primex jakékoli aktálnější zprávy o dodávce."

Držitel přípravku DOBUTAMIN ADMEDA nemá v ČR zastoupení. Proto o jeho dodávkách není nic známo, ale výpadek tohoto přípravku může souviset s tím, že "nahrazoval" přípravky jiné a tím se vyčerpal.

Upozorňuji, že přípravek DOBUJECT je v provedení/koncentraci 50mg/ml, DOBUTAMIN ADMEDA 250mg/ml. Vzájemná nahraditelnost tedy bude mít patrně své meze.

Budeme se pokoušet zjišťovat další skutečnosti, ale nástroje má MZ omezené.

S pozdravem

Mgr. Filip  Vrubel
ředitel
Ministerstvo zdravotnictví
České republiky
Odbor farmacie

Komentáře

B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Aktualizováno Středa, 21 Prosinec 2011 11:18
 

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack