Úvod Category Blog Zpráva PharmDr. Michala Janů ze služební cesty „Získání zkušeností v přípravě sterilních léčiv v USA“
Zpráva PharmDr. Michala Janů ze služební cesty „Získání zkušeností v přípravě sterilních léčiv v USA“ PDF Tisk Email
Pondělí, 03 Září 2012 20:48

Za podpory firmy B.Braun a České farmaceutické společnosti jsem měl možnost zúčastnit se krátké pracovní návštěvy USA - New York a Philadelphie. Předmětem návštěvy byla návštěva univerzitní nemocniční lékárny a centralizované přípravy sterilních parenterálních roztoků (včetně parenterální výživy AIO).

V první části návštěvy nám bylo představeno mísící zařízení Pinnacle . Jedná se o alternativu zařízení BAXA. Zařízení Pinnacle je v USA velmi rozšířené, má zhruba stejný počet instalací jako BAXA. Jedná se o devítikanálové volumetrické zařízení, které je v USA běžně používané od roku 2007. Disponuje moderní komunikací lékař-farmaceut-čisté prostory. Jeho set-up time je pod 15 minut a rychlost stáčení má být až 1 litr/min. Obsahuje také řadu prvků podporujících bezpečnost, dokumentační standardy a zdá se být přátelský pro personál.

Dále následovala návštěva North Shore University Hospital, kde se nám věnoval Peter Rubertone, RPh (Assistant DOP). Nemocnice disponuje 900 lůžky a v lékárně je zaměstnáno 40 farmaceutů (z toho 10 klinických) a 30 FA. Pan Rubertone si stěžoval na kriticky nízký stav personálu. Lékárna však plní pouze výdejní činnost na oddělení, výdejní činnost pro veřejnost (prakticky klasický jednoduchý americký drug store s velkou samoobslužnou zónou s „čímkoli“) a naprosto bazálními čistými prostorami, což je velmi nadnesený výraz pro místnost se dvěmi laminárními boxy a zmíněným zařízením Pinnacle. Zde připravují některé základní infuzní roztoky (atypické koncentrace glukosy) a vnášejí léčiva do nosných roztoků dle požadavků oddělení s dodací lhůtou do půl hodiny. Všechny ostatní odborné přípravy se realizují v centrálních přípravnách s akčním rádiem asi do 110 mil. Celkově mi atmosféra lékárny připomněla mojí první praxi v nemocniční lékárně v roce 1990, ještě za Lékárenské služby.
Třetí část návštěvy byla v centrální přípravně CAPS (Central Admixture pharmacy servis) ve Philadelphii, kde vyprodukují 2 000 000 parenterálních roztoků za rok a zásobují všechna spádová zdravotnická zařízení. CAPS je zbudován na 4000 m2 a zaměstnává 45 pracovníků. Používá dva typy plniček roztoků. Je to zmíněný Pinnacle a Baxa. Oba systémy splňují veškeré předpoklady pro použití v ČR. CAPS ve Philadelphii patří mezi jedno z největších zařízení tohoto typu v USA. Vlastní přípravu tvoří dvě oddělené čisté prostory o velikosti několika set metrů čtverečních s desítkami míchacích zařízení, kde pracují asi dvě desítky farmaceutů a farmaceutických asistentů. V jedné části jsou připravovány základní roztoky (atypické koncentrace glukosy, kardioplegické roztoky, léčiva v nosných roztocích apod.), ve druhé oddělené části pak parenterální výživa. Mohli jsme obdivovat perfektní logistické zázemí (objednávky, rozvoz přípravků), obrovský efektivně řízený sklad s kompletním sortimentem  parenterálních roztoků (včetně těch, které si musíme připravovat v ČR svépomocí - k naprostému úžasu amerického personálu). Práce v takto uzpůsobených centrálních přípravnách je nesmírně efektivní co do ekonomiky provozu, lidských zdrojů tak i jakosti a bezpečnosti. Laboratorní služby jsou částečně provozovány vlasními silami, částečně externě.
Pokud bych měl shrnout moje krátké zkušenosti - v USA musí být vše nesmírně jednoduché, efektivní a pouze účelné. V oblasti kultury, kulinářství, historie Američané obdivují a kopírují Evropu.

PharmDr. Michal Janů, NL VFN Praha

Několik ilustračních fotografií: