Úvod Category Blog Průzkum EAHP v oblasti pracovní mobility
Průzkum EAHP v oblasti pracovní mobility PDF Tisk Email
Středa, 23 Září 2015 10:47
Prosíme zejména vedoucí lékárníky NL a kolegy, kteří mají zkušenosti s prací v zahraničí, popř. zahraniční kolegy pracující v českých nemocničních lékárnách, o vyplnění krátkého dotazníku EAHP (ZDE) na téma zkušeností a názorů na pracovní mobilitu nem. lékárníků, v souvislosti s projektem "evropské specializace", tedy Common Training Platform. Více informací o tomto projektu je možné nalézt na stránkách EAHP, popř. pomocí odkazu přímo z online dotazníku.

Jeho vyplnění Vám zabere 5-10 minut a je možné jej vyplnit anonymně. Termín pro vyplnění je do 11/10/2015.

Děkujeme za spolupráci.
Za výbor SNL
Petr Horák

Text původní žádosti EAHP:
Dear EAHP Member Presidents and Delegates,

As reported during the 2015 General Assembly, EAHP and its member associations are collectively engaged in the task of constructing a common training framework (CTF) for hospital pharmacy in Europe for the purposes of raising standards of patient care, achieving the European Statements of Hospital Pharmacy and improving labour mobility.

As part of that task, CTF Working Group 2 is seeking to compile a first dossier of evidence supporting the case for the common training framework, including an improved understanding of the need for such a framework to improve labour mobility in the hospital pharmacy profession.

We kindly request EAHP member associations circulate the below 15 question survey on hospital pharmacist labour mobility experiences and opinions to your membership and encourage responses in order to assist the success of the CTF project.

The deadline for responses is Sunday 11th October.
Thereafter CTF WG2 intends to publish results and findings from the survey at the EAHP Congress in Vienna in March 2016.
We look forward to sharing more details with you about this launch in due course.

Kind regards,
EAHP secretariat