Ve dnech 9.-11. června 2017 se zde sešlo téměř 80 zástupců z 34 Evropských zemí. Delegáty za Českou Republiku byli dr. Marcela Heislerová (FN Motol a Katedra lékárenství IPVZ) a dr. Martin Šimíček (FNUSA), shromáždění se přirozeně účastnil dr. Petr Horák (FN Motol), člen
výboru a „Director of Finance“ EAHP. V následujícím textu shrneme průběh celého shromáždění, kde budeme dokumentovat jednotlivé aktivity EAHP v současné době zejména s ohledem na přínos pro nemocniční lékárenství i v České republice.
Na začátku pátečního jednání účastníci vyslechli reporty z jednotlivých oblastí práce výboru EAHP. Současná prezidentka EAHP,
Joan Peppard (IRL), ve svém úvodním vystoupení shrnula hlavní aktivity EAHP za poslední rok a dále zmínila vývoj nejdůležitějších projektů, kterými se společnost zabývá:
-
prosazování European Statements of Hospital pharmacy
-
Common Training Framework - společný rámec odborné přípravy, inspirace pro rozvoj vzdělávacích programů a programů odborné přípravy pro nemocniční lékárny založených na kompetenci a rozšířená dohoda mezi zeměmi o kompetencích potřebných pro praxi nemocniční lékárny, což může představovat nové příležitosti pro pracovní mobilitu
-
Spolupráce s ostatními mezinárodními farmaceutickými společnostmi a dalšími zdravotnickými organizacemi.
-
Politika a hájení zájmů nemocničních lékárníků na úrovni EU
Jednotliví členové výboru poté informovali o aktivitách EAHP:
Practical Pharmaceutics (An International Guideline for the Preparation, Care and Use of Medicinal Products) - učebnice v angličtině k dispozici v tištěné i elektronické podobě . Kniha obsahuje základní znalosti o přípravě, kontrole, logistice, vydávání a užívání léků. Obsahuje kapitoly napsané zkušenými lékárníky pracujícími v nemocnicích a akademické sféře v celé Evropě, doplněnou praktickými příklady a informacemi o současných právních předpisech EU. Od předpisu po přípravu, od pokynů k použití až po likvidaci a dopad léčiv na životní prostředí, kniha poskytuje krok za krokem pokrytí, které pomůže širokému okruhu čtenářů.
-
Position paper on eHealth and mHealth (ke stažení ZDE) - z důvodu rychlých změn v této oblasti EAHP připravila aktualizaci „EAHP Position Paper on eHealth, mHealth“ – důraz na podporu e-preksripce, electronic medical records (EMR), ochrana osobních údajů pacientů, kompatibilita jednotlivých systémů e-Health, „bedside scanning“, použití barkódů na úrovni jednotlivých dávek léčiv atd.
Mezi další dlouhodobé projekty patří
Podrobně se lze dočíst o jednotlivých oblastech zájmu na stránkách EAHP
ZDE.
Důležitou aktivitou EAHP je podpora jednotlivým členským státům a komunikace s EU v souvislosti s Protipadělkovou směrnicí (Falsified medicines directive). Směrnice ukládá zavést k únoru 2019 systém skenování a identifikace každého jednotlivého balení léku při výdeji v lékárně s cílem zamezit oběhu falešných léčiv. EAHP se i s podporou
Evropského ombudsmana s minimálními náklady mohla stát přidruženým členem
EMVO (European Medicines Verification Organisation) s cílem získat větší vliv na průběh implementace této směrnice EU.
Důležitou součástí jednání byl jako obvykle Financial Report. Delegáti byli seznámeni se stavem aktiv, výsledkem letošního kongresu (kladný výsledek z kongresu je hlavním zdrojem příjmů společnosti), s náklady v souvislosti s vydáváním
EJHP , EAHP Survey, Academy Semináře atd.
V další části schůze zazněly informace týkající se vzdělávacích aktivit EAHP: 22. kongres v Cannes navštívilo 3583 účastníků, Scientific Committee přijalo k publikaci 612 posterů z 1057 podaných abstraktů. Na podzim 2017 se uskuteční
2 EAHP Academy semináře, jak jsme informovali na stránkách www.nemlek.cz v nedávné době . EAHP dále navrhuje pořádání „Synergy seminářů“, dalších vzdělávacích aktivit otevřených i účastníkům mimo EAHP, s účastnickým poplatkem a možností podpory ze strany farmaceutických firem.
Sobotní program zahájily workshopy v menších skupinách (6) s tématem „Implemetace statementů“. Cílem workshopu byla diskuse o dalších krocích implementace – zvýšení povědomí o statementech v jednotlivých zemích (link na website z lokálního webu, newsletter EAHP, sociální sítě, informační videa, komunikace s médii, semináře a workshopy) možnosti oslovení s klíčových partnerů (ministerstvo zdravotnictví, lékařské organizace, pacientské organizace, asociace nemocnic, akademické instituce atd…) role národních „ambassadorů“ a implementace strategie atd.
Druhá část workshopu se týkala nového online nástroje s názvem
„Self assessment tool“. Jedná se o
webovou aplikaci (beta verze zde), pomocí níž si uživatel může zhodnotit pokrok v zavedení statementů v prostředí vlastní nemocnice, na základě dotazníku aplikace pomůže definovat slabá místa, srovnat s ostatními nemocnicemi/státy a sestavit vlastní priority a „akční plán“ pro další postup. Porovnání s ostatními může sloužit jako argument pro komunikaci např. s vedením nemocnice nebo státními autoritami.
V odpolední programu druhého dne byly mimo jiné schváleny Position paper on Biosimiars, EAHP Position Paper on eHealth, mHealth a proběhly volby do výboru EAHP.
10. červen 2017 bude tak nepochybně zapsán zlatým písmem v análech českého nemocničního lékárenství 21. století. Nového prezidenta EAHP čeká období mimořádně náročného pracovního nasazení. Přejeme tedy Petrovi hodně sil, trpělivosti a úspěchů a děkujeme za skvělou reprezentaci českého nemocničního lékárenství v Evropě.
Martin Šimíček, Marcela Heislerová
Pozn.: General Assembly je rozhodujícím orgánem EAHP, každá z 35 členských zemí EAHP může vyslat 1-3 člennou národní delegaci. Na Valném shromáždění delegáti mimo jiné schvalují odborné i politické aktivity EAHP a volí členy výboru. Příští Valné shromáždění EAHP se uskuteční v červnu 2018 v Rumunsku.
Komentáře