Úvod LIC novinky Glucosamin a/nebo chondroitin možná nepomáhají u osteoartritidy
Glucosamin a/nebo chondroitin možná nepomáhají u osteoartritidy PDF Tisk Email
Napsal uživatel Přemysl Černý
Sobota, 16 Říjen 2010 20:58

Upozorňujeme na rubriku LIC novinky - přehledně zpracované výtahy závěrů klinických výzkumů z aktuálních časpiseckých zdrojů:

Dr. Simon Wandel a kolektiv z University of Bern ve Švýcarsku použitím Bayesian modelu umožňujícího syntézu násobných časových bodů zkombinovali přímá srovnání uvnitř studií s nepřímou evidencí z jiných studií. Primárním endpointem byla intenzita bolesti, sekundárním endpointem byla změna minimálního rozsahu kloubního prostoru. Když byla použita 10cm visuální analogová škála, byl prespecifikovaný minimální klinicky důležitý rozdíl mezi preparáty a placebem -0,9 cm. Výzkumníci hledali v elektronických databázích a konferenčních jednáních od jejich začátků po červen 2009 a také kontaktovali příslušné experty a hledali v relevantních webových stránkách. Vstupními kritérii byly rozsáhlé randomizované kontrolované studie zahrnující více než 200 pacientů s kolenní nebo kyčelní osteoartritidou a srovnávající glucosamin, chondroitin nebo jejich kombinaci s placebem nebo navzájem.

Identifikováno bylo 10 studií splňujících kritéria, zahrnovaly celkem 3803 pacientů. Celkový rozdíl v intenzitě bolesti vs placebo byl -0,4 cm (95% CI -0,7 až -0,1 cm) u glucosaminu, -0,3 (95% CI -0,7 až 0,0 cm) u chondroitinu a -0,5 cm (95% CI -0,9 až 0,0 cm) u kombinace. Ve srovnání s komerčně založenými studiemi ukázaly průmyslově nezávislé studie menší efekty (P = 0,02 pro vztah). U změn v minimálním rozsahu kloubního prostoru byly všechny rozdíly velmi malé s 95% CI přesahujícími nulu.
Autoři studie píší, že „ve srovnání s placebem glucosamin, chondroitin a jejich kombinace nesnižují bolest kloubu a nemají dopad na šířku kloubního prostoru“ a že „by zdravotní autority a pojišťovatelé neměli hradit tyto preparáty a pacienti by měli být od této léčby odrazováni“.
Studie byla podporována The Swiss National Science Foundation's National Research Program 53 on musculoskeletal health. Někteří autoři studie byli podporováni the Swiss National Science Foundation a/nebo the Janggen-Poehn-Foundation. Jiní autoři studie neuvádějí relevantní finanční vztahy.
Zdroj: BMJ 2010; 341: c4675