Test NemLek webu

Test NemLek webu

Úvod O sekci nemoc. lékárníků Archiv - kongresy nemlek Zpráva z valného shromáždění (General Assembly) EAHP v Portu
Zpráva z valného shromáždění (General Assembly) EAHP v Portu PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Martin Šimíček   
Pondělí, 29 Červen 2015 23:27
 
General Assembly, shromáždění delegátů největší profesní organizace nemocničních lékárníků v Evropě, se letos 11. - 14. 6 2015 účastnilo celkem 67 zástupců z 33 Evropských zemí. Delegáty za Českou Republiku byli dr. Marcela Heislerová (FN Motol a katedra lékárenství IPVZ) a dr. Martin Šimíček (FNUSA), shromáždění se přirozeně účastnil dr. Petr Horák (FN Motol), člen výboru EAHP.
Na začátku účastníci vyslechli reporty z jednotlivých oblastí práce výboru (report prezidenta EAHP, Financial Report, atd…)
Hlavními tématy, která byla diskutována v průběhu pátečního programu, byly klíčové projekty EAHP  -Common Training Framework (otázka sjednocení pravidel pro specializační vzdělávání nemocničních lékárníků v rámci Evropy) a EAHP Survey mapující, nakolik jsou nemocniční lékárny v Evropě schopny naplnit European Statements of Hospital Pharmacy (více ZDE). Podrobné výsledky první části Survey budou brzy zveřejněny a budou tak k dispozici nemocničním lékárníkům v ČR. Dále zazněly informace týkající se komunikace EAHP na úrovni EU -  Falsified Medicines Directive, projekty medicines shortages, medicines barcoding, medical devices regulation, ageing society atd.)
Další část jednání byla tradičně vyčleněna vzájemné výměně zkušeností, kdy delegáti každé země informují o národních projektech a zásadních aktivitách za poslední rok. Za ČR byl prezentován kongres nemocničních lékárníků v Hradci králové a aktivity související s přípravou Doporučených postupů pro vybrané činnosti lékáren. 
Dr. Petr Horák delegáty seznámil s prvními výsledky z EAHP Survey 2015. Kompletní výsledky budou v létě tohoto roku a v podzimních vydáních European Journal of Hospital Pharmacy. dr. Juraj Sýkora (SVK) pak krátce delegáty seznámil s výsledky Survey týkající se budoucnosti časopisu  European Journal of Hospital Pharmacy.
Závěr programu prvního dne patřil prezentacím kandidátů do výboru EAHP (viz níže).
Dopolední část sobotního programu byla věnována workshopům užších skupin delegátů na témata Survey EAHP a Common Training Framework (CTF). Výstupy z workshopů pomohou upravit práci na těchto projektech v následujícím období (budou upraveny a doplněny otázky následujících Survey a využijí je pracovní skupiny EAHP pro CTF).
Nejdůležitější částí General Assembly je každoročně ta, ve které delegáti hlasují o zásadních otázkách příštího směřování EAHP. Hlasuje se o rozpočtu na další 2 roky, výši členských poplatků (v následujícím roce nedochází ke zvýšení), schvaluje se zpráva auditorů atd. Největší pozornost samozřejmě přitahuje volba příštích členů Board of Directors EAHP. Členové devítičlenného výboru jsou voleni na 3 roky, letos se o čtyři uvolněná místa ucházelo celkem 8 kandidátů včetně stávajícího člena Petra Horáka, kterému skončilo první funkční období (viz mapka).  Do výboru byli v tajné volbě zvoleni: Aida Batista (POR), András Süle (HUN) Robert Moss (NED) a na další tříleté období Petr Horák (26/33 hlasy). Odstupující prezident společnosti dr. Roberto Frontini (GER) pak oficiálně předal předsednictví loni zvolené Joan Peppard (IRL).
Po krátkém zasedání nového výboru bylo oznámeno, že Petr Horák bude v příštím volebním období zastávat prestižní funkci „Director of Finances“ a ponese tak hlavní odpovědnost za finanční otázky organizace, která každoročně sama pořádá kongres pro 3500 účastníků.  
Členem nominační komise EAHP (pro volbu členů výboru aj.) zůstává i pro následující rok dr. Helena Rotterová, místopředsedkyně ČFS. Místo Roberta Mosse byl do nominační komise zvolen kolega Andras Vermes (NED).
Velmi bouřlivá diskuse se následně rozvinula okolo schválení příštího osudu časopisu European Journal of Hospital Pharmacy. Tento odborný časopis je nyní několikátým rokem pod křídly prestižního vydavatelství British Medical Journal, podařilo se mu zařadit mezi periodika s (zatím relativně nízkým) impakt faktorem a je distribuován v tištěné podobě osobně všem členům EAHP na základě seznamů dodaných členskými státy. Přes snahy některých zemí o zachování pouze online verze časopisu bylo rozhodnuto o podpisu nového kontraktu s BMJ na dalších pět let. EAHP tak bude nadále vydávat odborný časopis, ve kterém lze sdílet praktické zkušenosti i vědecké práce z nemocničních lékáren v rámci Evropy. Dalším cílem je zařazení časopisu do databáze Pubmed.
V závěru jednání druhého dne dr. Heislerová jménem Sekce nemocničních lékárníků ČFS pozvala delegáty na příští jednání, které se uskuteční 9. - 12. června 2016 v Praze. Praha a nemocniční lékárníci z ČR mají tak čest po loňském Academy Semináři hostit i nejdůležitější setkání nemocničních lékárníků v rámci Evropy.
 

 
 
 
 
 
 
 

Komentáře

B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Aktualizováno Úterý, 30 Červen 2015 12:05
 

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack