Úvod O sekci nemoc. lékárníků Archiv - kongresy nemlek Pozvánka na 20. kongres nemocničních lékárníků v Hradci Králové
Pozvánka na 20. kongres nemocničních lékárníků v Hradci Králové PDF Tisk Email
Pátek, 22 Červenec 2016 09:44
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
Rád bych vás jménem organizačního výboru a také jménem výboru Sekce nemocničních lékárníků pozval na 20. Kongres nemocničních lékárníků, který se bude konat 11.-13. listopadu 2016 v prostorách Univerzity Hradec Králové.
Letošní jubilejní ročník je tematicky zaměřený na léčbu diabetes mellitus. Cukrovka patří mezi jedno z nejčastějších onemocnění a řadí se mezi civilizační choroby. V posledních letech přibylo v terapeutické paletě antidiabetik několik velmi slibných účinných látek, které mají za cíl zlepšit kompenzaci diabetiků.
Novinkou letošního kongresu bude páteční setkání lékárníků – školitelů, kteří se ve svých nemocničních lékárnách starají o postgraduální specializační přípravu kolegů. V pátečním bloku zazní také prezentace, které se budou věnovat např. problematickým farmakoterapeutickým skupinám  nebo metodologii při zpracování atestační práce. Páteční blok, určený především lékárníkům ve specializační přípravě na atestaci z nemocničního lékárenství, přinese užitečné informace a tipy pro úspěšné zvládnutí atestace.
Sobotní dopolední program zahájí svojí přednáškou prof. MUDr. Terezie Pelikánová DrSc. z pražského IKEMu, ve které seznámí posluchače se současnými trendy v léčbě diabetu. Problematiku diabetu u dětských pacientů přiblíží ve své prezentaci MUDr. David Neumann PhD. z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Diabetické pacienty ohrožují četné komplikace jejich onemocnění, některé z nich vyžadují specifické léčebné postupy. MUDr. Jana Pecová z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se bude ve své přednášce věnovat právě terapeutickým možnostem u pacientů s diabetickou nohou.
V průběhu sobotního odpoledne se mohou posluchači těšit nejen na další přednášející s prezentacemi o diabetu, ale také na tradičně oblíbený blok klinické farmacie, v němž zazní volná sdělení z každodenní praxe klinického farmaceuta u lůžka pacienta.
Příprava léčiv představuje v nemocničních lékárnách důležitou část odborných činností. Kolegové ve svých volných sděleních v  odpoledním bloku přípravy léčiv nabídnou posluchačům své zkušenosti a poznatky.
Nedělní dopolední blok onkologické farmacie představuje neodmyslitelnou součást kongresového programu, stejně jako další volná sdělení s pestrou lékárenskou tematikou.
Věřím, že využijete bohaté nabídky přednášek, volných sdělení i satelitních sympozií ke zvýšení své odbornosti, která je pro práci nemocničního lékárníka nezbytná. Zároveň se těším na vaši aktivitu v podobě přihlášených vlastních volných sdělení a posterů.
Dovolte mi jménem celého organizačního výboru kongresu a také jménem výboru Sekce nemocničních lékárníků popřát vám příjemně prožité léto a těším se na viděnou s vámi v listopadu na kongresu v Hradci Králové.
Marek Lžičař
Předseda organizačního výboru kongresu