Test NemLek webu

Test NemLek webu

Úvod O sekci nemoc. lékárníků Archiv - kongresy nemlek Zpráva z Kongresu Evropské asociace nemocničních lékárníků 2018, prezentace z přednášek a postery ke stažení
Zpráva z Kongresu Evropské asociace nemocničních lékárníků 2018, prezentace z přednášek a postery ke stažení PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Martin Šimíček   
Úterý, 17 Duben 2018 23:03
Jako každoročně se v březnu konal Kongres Evropské asociace nemocničních lékárníků. Letos setkání hostil švédský Göteborg. Na kongres přijelo více než 3000 účastníků z mnoha zemí. Kromě těch evropských jsme měli možnost se setkat s kolegy například i z Indie či Maroka.
Tématem letošního kongresu bylo heslo: Hospital pharmacists – Show us what you can do! Tedy nemocniční lékárníci ukažte, co umíte. Nejednalo se ale o to, abychom sami sebe přesvědčovali, jak je naše práce důležitá. Přednášky, semináře, workshopy či prezentace se zaměřovaly více na to, jak naši práci a přínos prezentovat navenek – jiným zdravotnickým pracovníkům, managementu a vedení poskytovatelů zdravotních služeb, plátcům či dokonce politickým představitelům na regionální a národní úrovni a samozřejmě laické veřejnosti, pacientům. Řada z nich totiž ví jen málo o tom, co jim nemocniční lékárna poskytuje či může nabídnout, v čem všem dokáže pomoci odborně i organizačně.
Program kongresu byl tradičně velmi pestrý. Svoji práci nám v jednom z bloků ukázali švédští kolegové. Právě Švédsko se může pochlubit vysokou mírou elektronizace zdravotnictví – záznamy pacientů, zásobování lůžek a evidence podaných léčiv, podpora preskripce či elektronické recepty.  Na své si během kongresu přišli ti, co se věnují klinické farmacii, technologii sterilní přípravy (parenterální výživa, cytostatika), dodávkám léků na lůžka v jednodávkových systémech i ti, které více zajímá organizace práce v multioborových týmech či práce v lékových komisích na tvorbě pozitivních listů léčiv v nemocnici. Zejména výstava farmaceutických a technologických firem pak přinesla náhled do budoucnosti – mobilní či webové aplikace pro zdravotníky i pacienty, telemedicínu i výukové programy.
Osobně mě hodně zaujaly ukázky práce kolegů, jak v rámci krátkých sdělení, tak formou vyvěšených posterů s možností rozhovorů s autory. Například o tom, jak moc/málo se kontaminuje blistr po vyloupnutí tablet cytostatika. Zájem ukázat na posteru svoji práci mělo letos téměř tisíc autorů či autorských týmů. Vybráno však bylo jen 529 z nich. A já jsem byla moc ráda, že tuto možnost získal i ten náš (Jana Davidová, Romana Čechová, Veronika Bauerová a Helena Rotterová) s tématem Optimisation of stock of levodopa/carbidopa intestinal gel by using semi-automatic planning system.
Pro ty z Vás, které aktivita Evropské asociace nemocničních lékárníků a program kongresu zaujaly a chtěli byste se dozvědět více, je volně přístupná webová stránka www.eahp.eu. Najdete tu nejen novinky z nemocničního lékárenství, ale právě z kongresů jsou tu zveřejněny mnohé přednášky, abstrakta  (ZDE), a dokonce si na dálku můžete projít i výstavu posterů (ZDE).
 
Jana Davidová, Všeobecná fakultní nemocnice Praha
 

Komentáře

B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Aktualizováno Středa, 18 Duben 2018 20:32
 

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack