Test NemLek webu

Test NemLek webu

Úvod O sekci nemoc. lékárníků Archiv - kongresy nemlek Zpráva ze 14. kongresu EAHP v Barceloně
Zpráva ze 14. kongresu EAHP v Barceloně PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Marek Lžičař   
Úterý, 19 Květen 2009 22:38

25. - 27. 3. 2009

Do prosluněné Barcelony se sjelo na každoroční kongres EAHP více než 2000 delegátů z celé Evropy, z toho přes 50 účastníků z řad českých nemocničních lékárníků.
Letošním hlavním tématem kongresu nemocničních lékárníků z celé Evropy bylo použití IT a automatizačních postupů jako nástrojů, sloužících nemocničním lékárníkům ke zlepšení zdravotní péče.

Keynote presentations a semináře ke stažení ma webu EAHP  ZDE

V průběhu kongresu zazněly tři hlavní prezentace, v nichž nejdříve Ana Herranz z pořádající země seznámila účastníky kongresu s důležitou rolí informačních technologií a automatizace při výdeji léků a následné redukci lékových chyb. V další přednášce ukázal Lawrence Lesko možnosti, které nabízí farmakogenomika, především ve vyhledávání specifických nositelů určitých genů, kódujících enzymatické struktury, zajišťující metabolizmus určitých léků. V poslední prezentaci prof. Sauerborna jsme se dozvěděli informace o důsledcích globálního oteplování, především rozšiřování výskytu původně tropických, případně subtropických přenašečů nebezpečných nemocí (např. malárie).
V průběhu tří dnů, kdy probíhal kongres, jsme navštívili seminář, ve kterém byly prezentovány možnosti terapie novými molekulami antibiotik. Z uvedených informací vyplynulo, že stávající antibiotická medikace už delší dobu potřebuje občerstvení v podobě účinných a bezpečných látek, jež by rozšířily účinné terapeutické spektrum proti multirezistentním kmenům bakterií Pseudomonas, Klebsiela, MRSA a další. Další semináře uspokojily zájemce např. o problematiku CPOE a IT přístupů v distribuci léků z lékárny na oddělení nemocnic.
Satelitní firemní sympozia nabídla účastníkům rovněž zajímavé informace a zkušenosti, které tak mohly být konfrontovány napříč zeměmi celé Evropy. K těm zajímavějším patřil seminář, věnovaný terapii postoperačních trombóz za použití tromboprofylaktik ze skupiny perorálně aplikovaných inhibitorů faktoru Xa. Na dalším semináři autoři prezentovali vlastní zkušenosti s generiky ze skupiny imunosupresivních léčiv.
V první den kongresu jsem se jako Country Correspondent za ČR zúčastnil schůzky Ediční rady EJHP s ostatními dopisovateli z dalších evropských zemí. Na schůzce byla diskutována témata jako např. získání impact faktoru pro časopisy EJHP Practice a EJHP Science, dále role dopisovatelů z jednotlivých zemí pro informovanost o problémech všech členských zemí, nebo počet přijatých publikací do vědecké části časopisu EJHP.
Kromě prezentací a seminářů bylo přínosem i prostudování sekce posterů, v nichž bylo možno nalézt užitečné typy pro každodenní práci v nemocniční lékárně. V letošním roce byla Česká republika zastoupena čtyřmi postery, což je po dlouhé době velmi hojná aktivní účast.

 

Podívejte se na fotogalerii z kuloárů kongresu:


 

Kongres probíhal v krásném a inspirativním prostředí katalánské metropole, kde mohli účastníci po náročných kongresových dnech relaxovat v nesčetných parcích a geometricky rovných ulicích města.

 

Komentáře

B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Aktualizováno Středa, 17 Červen 2009 21:41
 

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack