Test NemLek webu

Test NemLek webu

Úvod O sekci nemoc. lékárníků Prac. skupina onkofarmacie Inovace v technologii DC Bead (Drug Eluting Beads)
Inovace v technologii DC Bead (Drug Eluting Beads) PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Martin Ševec   
Neděle, 13 Únor 2011 22:03
Mnoha pracovištím centrální přípravy cytostatik je pojem DC Bead důvěrně znám. Jistému počtu z mnoha je znám nejenom pojem jako takový, ale navíc disponují i praktickými zkušenostmi s polyvinylalkoholovým (PVA) záporně nabitým polymerem.  Na záporný skelet DC Bead je možné vázat kladně nabitá cytostatatika (doxorubicin, irinotekan). Tyto se komerčně vyskytují jako roztoky jejich solí s kyselinou chlorovodíkovou (HCl).
Terapeuticky je možné DC Bead s navázaným cytostatikem využít k chemoembolizaci  nádorového postižení jater – primárního nebo metastatického. Na našem pracovišti (Oddělení centrální přípravy cytostatik Nemocniční lékárny FN Motol) jsme se setkali s přípravou DC Bead s doxorubicinem při chemoembolizaci jaterních metastáz karcinomu prsu a s přípravou DC Bead s irinotekanem při chemoembolizaci jaterních metastáz kolorektálního karcinomu. Výběr cytostatika závisí od chemosenzitivity konkrétního typu nádorových buněk.
Dominantně používáme DC Bead o nejmenší dostupné velikosti 100-300 mikrometrů. Na trhu jsou velikostní rozmezí až do zhruba 1mm.
Poslední námi prováděná chemoembolizace ubrala na dominantně používané velikosti částic. Poprvé jsme připravovali DC Bead M1 o velikosti částic 70-150 mikrometrů.
Na (ne)výhody DC Bead M1 jsem se dovolil zeptat se přímo na výrobní firmě Biocompatibles (www.biocompatibles.com):

1. Proč nemohou být DC Bead M1 připravované s doxorubicinem? Klasické DC Bead až do nejmenší velikosti 100-300mcm mohou být připravované jak s irinotekanem, tak s doxorubicinem.

Z důvodu malé velikosti jsme opatrní při použití DC Bead M1 s doxorubicinem. DC Bead M1 zřejmě budou moci být připravovány i s doxorubicinem tak, jak to známe u přípravy DC Bead. Cítíme však, že je lepší před povolením použití DC Bead M1 s doxorubicinem sesbírat dostatek (pre)klinických dat.

2. Je rozdíl v polymerní síti mezi DC Bead a DC Bead M1?

Ne, jsou si identické, ale procesy výroby a tvorby té správné velikosti jsou odlišné.

3. Jsme schopni lepší chemoembolizace za použití menších částic?


DC Bead M1 penetrují hlouběji a poskytují přesnejší zacílení léčby. S chemoebolizací přednostně ve vaskulatuře tumoru, se pojí výhoda menšího poškození zdravé jaterní tkáně.

4. Jak je to se systémovými nežádoucími účinky?

20+ aplikací DC Bead M1 s irinotekanem ukazuje na nižší výskyt nežádoucích účinků. Vzhledem k podobné kinetice uvolňování cytostatika z polymerů (DC Bead M1 a DC Bead) neměl by být žádný zásadní rozdíl v systémové expozici vázanému cytostatiku. 

5. Primárně malá velikost částic neznamená malá v případě možnosti agregace částic. Jsou DC Bead M1 méně náchylné k agregaci?

DC Bead obecně nemají sklon k agregaci a riziko agregace u DC Bead M1 není větší než jaké fyzikální zákony umožňují. DC Bead M1 nejsou dostatečně malé, aby elektrostatické síly hrály významnou roli v jejich chování. Pokuď zacházíte s DC Bead M1 stejně jako s DC Bead v souladu s instrukcemi výrobce, neměli byste pozorovat stran agregace žádný rozdíl. 

A pro ještě lepší  uchopení problematiky DC Bead M1 uvádím zde odkaz na  web prezentaci:

http://assets.biocompatibles.com/products/uploads/Literature/2010/12/M1MartinCIRSE2010.pdf

PS: K firmě Biocompatibles dodávám, že je krátce součástí firmy BTG (http://en.wikipedia.org/wiki/BTG; http://www.btgplc.com/)
Komentáře

B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Aktualizováno Středa, 24 Srpen 2011 11:17
 

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack