Test NemLek webu

Test NemLek webu

Úvod Stability cytostatik
ONKO-databáze cytostatik
Databáze cytostatik PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Martin Šimíček   
Čtvrtek, 14 Říjen 2010 21:57

Při zřizování pracoviště centrální přípravy cytostatik i při každodenní práci je farmaceut  povinen řídit se platnou legislativou. Tyto webové stránky pouze ucelenou formou shrnují dostupné informace z validních informačních zdrojů a odrážejí osobní zkušenosti kolektivu autorů. Nezávazná doporučení, návody  a postupy vznikly jako společný konsenzus Pracovní skupiny onkologické farmacie při sekci nemocničních lékárníků. Naším cílem je zveřejňovat informace přesné a aktuální, jednotliví autoři však nemohou nést právní odpovědnost za případné nepřesnosti a chyby.

V této kapitole budeme postupně budovat databázi všech cytostatik - u každé účinné látky shrneme nejdůležitější vlastnosti - typ látky, mechanismus účinku, indikace, nežádoucí účinky, interakce, metabolismus - dále z technologického hlediska zvláštnosti přípravy, nosný roztok, inkompatibility, stínění, dobu uchovávání, stabilitu   atd.

 

údaje o jednotlivých účinných látkách naleznete v této TABULCE

 

Tabulka obsahuje údaje o fyzikálně chemické stabilitě dostupných přípravků s obsahem injekčních cytotoxických látek. V některých případech je závazný údaj z SPC doplněn oficiálním dokumentem výrobce, který na základě stabilitních studií může prokázat stabilitu vyšší, než uvádí SPC. Tuto informaci lze dle výkladu SÚKLu využít.


Ve všech případech se jedná o údaje o stabilitě fyzikálně-chemické.


mikrobiologického hlediska má být naředěný přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a normálně by doba neměla být delší než 24 hodin při teplotě 2-8 °C, pokud rekonstituce / naředění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek. Naředěný přípravek je určen pouze pro jednorázové použití.


Na pracovištích centrální přípravy cytostatik ředění probíhá ve validovaných prostorách za aseptických podmínek, takže odpovědnost za dobu použitelnosti z pohledu mikrobiologické nezávadnosti je v kompetenci každého pracoviště.

 

 

Aktualizováno Pátek, 15 Říjen 2010 07:41
  
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack